Domů > Ostatní > Autoškola národa

Autoškola národa

Oficiální logo

Prověřte si své řidičské znalosti při řešení šestnácti dopravních situací. Zjistěte, jak dobře jste na tom v porovnání se zbytkem národa. Dozvíte se, jestli řídí lépe mladí nebo staří, muži nebo ženy. Uvidíte, o kolik byste přišli trestných bodů a kolik byste zaplatili na pokutách.

Přímý přenos Autoškoly národa bude vysílán v televizi zítra, 26. února ve 20 hodin na ČT 1. Uvádět jej budou Aleš Háma a Lucie Výborná. Hlavní cenou je automobil Ford Focus.

Testové animace vypadají jako při reálné jízdě. Jejich ukázku si můžete prohlédnout na stránkách www.autoskolanaroda.cz. Na zmíněných stránkách se dozvíte více informací nebo můžete hlasovat v anketách.

Zúčastnit se můžete prostřednictvím SMS zpráv a nově i Internetu. Vloni se národního testu zúčastnilo pouze 14 000 lidí. Na všechny otázky správně dokázalo odpovědět jen málo z nich. Pojďme vylepšit statistiky a ověřit si své znalosti.

Aktualizace
Odpovídal jsem přes Internet. První věc, na kterou si musím stěžovat, je špatná informovanost na webu autoskolanaroda.cz. Nejsou tam žádné důležité informace o tom, jak hlasovat. Musel jsem narychlo hledat odpovídací formulář na idnes.cz. Tam stačilo zadat pouze mail a postupně se odpovídalo na otázky. Nezadávalo se pohlaví ani věk, takže takové hlasování v konečném důsledku ztrácí smysl. Navíc s přihlédnutím, že auto vyhrál ten, kdo telefonoval. Předpokládám, že odpovědi přes internetový formulář nebyly soutěžní. Musím si stěžovat na zmíněný formulář. Otázky byly rozdělené do 4 bloků. Po vyplnění třetího z nich, jsem čekal na zpřístupnění dalšího. Najednou se odpovědi vymazaly a načetl se znovu třetí blok a vzápětí ukončili moderátoři hlasování tohoto bloku. Znovu jsem ho nestačil během těch pár vteřin vyplnit. Zrovna tam byly nejjednodušší otázky. Nevím, jestli se toto stalo i ostatním, každopádně podle mě je to technické selhání. Po odpovězení na poslední sadu otázek se mi zobrazilo pouze, že jsem neuspěl a že výsledky budou zaslány na e-mailovou adresu. Žádné výsledky samozřejmě nepřišly.

Po takové organizaci mě rozveselily dvě hlášky moderátorky Výborné. Prvně zahlásila zapřažená na lyžích za automobilem na Aleše Hámu: „Ušoune.“ Podruhé při telefonování s výhercem automobilu Ford Focus, kdy mu řekla: „Všichni vám to přejou.“

Chyboval jsem ve čtyřech otázkách z šestnácti. Poprvé při míjení značky omezující rychlost na 40 km/h a vjíždění do obce. Už vím, že značka obce má přednost, ale o body bych nepřišel. Dále jsem chyboval při odbočování z připojovacího pruhu, který nekončil. Špatně jsem měl otázku, jak zareagovat při smyku. Tady bych se chtěl hájit, protože při simulované situaci už bylo auto ve smyku. Očekával jsem tedy, že je třeba narovnat volantem kola a přidat plyn, abych narovnal auto a chytil stopu. Správně bylo plynule snížit rychlost a při správně řešené ukázce ani nedošlo ke smyku. Tak buď jsem ve smyku a ptají se mě, jak zareaguji, nebo nedošlo ke smyku a budou se mě ptát, jak správně řídit, abych se nedostal do smyku. Poslední špatná otázka byla s brzděním. Nemám auto s ABS, takže bych logicky přerušovaně brzdil. Na začátku však ukazovali ovládání vozu, který měl ABSko, takže jsem měl dávat větší pozor.

Celkově mi tento národní test přišel dobrý. Mnozí řidiči se dozvěděli nové informace. Výrok o tom, kdo řídí lépe, je sporný. Obecně se dá říci, že muži. Výsledek se potvrdil v publiku pořadu. Testoval se relativně malý vzorek padesáti mužů a padesáti žen. Zůstala tradice ze srpnového prvního dílu, kdy nejlepší skupina má nejhoršího patrona.

Napište mi do komentářů, jak jste si počínali s hlasováním, jestli jste měli stejný problém jako já.

Categories: Ostatní Tags: Počet zobrazení: 5 726
 1. Dawe
  25.02.2011 na 12:35 | #1

  doufám že to stihnu a budu se moct koukat. Sem na to zvědavej 🙂

 2. 25.02.2011 na 12:40 | #2

  taky taky, uvidíme jak si povedeme, mám v plánu se dívat v TV a přitom odpovídat přes Internet

 3. 25.02.2011 na 13:22 | #3

  Bije mi do očí vloni, copak to je jak vokurka nebo vokno? 😀

 4. 25.02.2011 na 13:44 | #4

  vloni = v loňském roce, nejedná se o chybný výraz

 5. 25.02.2011 na 15:15 | #5

  záznam prvního dílu Autoškoly národa můžete zhlédnout online na http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10297847652-autoskola-naroda/21052216115/
  zkusil jsem si ho vyřešit jako přípravu na zítra a měl jsem 3 chyby z 20 otázek, srandovní bylo, že výsledkově nejlepší skupina (mladí řidiči) měla nejhoršího (nejblbějšího) patrona (Ondřeje Brzobohatého)

 6. 25.02.2011 na 22:08 | #6

  Loni jako loňský rok, ne? Vloni se ani snad nepíše, když už tak celý spojení – v loňském roce …

 7. 26.02.2011 na 17:23 | #7

  slovník spisovné češtiny zná výrazy loni i vloni, chybně by bylo napsáno např. „v loni“, další komentáře piš už jen k tématu Autoškola národa

 8. 26.02.2011 na 22:40 | #8

  Ptali se, když se auto dostává do smyku, tak co dělat … a ty bys přidal plyn? Omg, už s tebou nikdy v autě nepojedu. 😀 A 4 špatně ze 16, to je docela ostuda. 😀 Nechápu, jak mohli vyhrát chlapi.

 9. 26.02.2011 na 23:12 | #9

  Už přišel mail s výsledky. Jsou tam kupodivu všechny včetně třetího bloku. No Alčo, ty ses radši dívala na dinosaury. Docela by mě zajímalo, kolik bys měla správně. Kritizovat umí každý. 🙂

 10. 27.02.2011 na 09:26 | #10

  Nedívala jsem se na to, po půl hodině jsem to přepla a koukala na tohle. Stihla jsem jen posledních 8 otázek, který jsem měla všechny správně.

 11. 27.02.2011 na 12:09 | #11
 12. řidič
  27.02.2011 na 13:01 | #12

  taktéž mi chyběly jakékoliv informace o způsobu hlasování na netu, ale když jsem všechno našel a spustil, tak kvůli špatnému rozlišení videa jsem správné odpovědi prvního bloku spíš odhadoval. Neviděl jsem pořádně, co je na dopravních značkách. Než jsem zapnul televizi a připravil mobil, tak už byl ohlášen konec hlasování 🙁
  Tak jsem si to udělal aspoň pro sebe. Chybu bych měl jenom jednu – modré patníky u cesty jsem nezaregistroval a ani bych nevěděl, co znamenají. Souhlasím naprosto, že řešení smyku bylo velmi sporné a v mnoha situacích je jediné řešení správně natočit kola a přidat plyn, což snad po prvním zvládnutém smyku pochopí i Alča.
  A k výsledkům – jednoznačně se prokázalo to, že chlapi dokážou rychleji a lépe vyhodnotit situaci a lépe chápou logiku pravidel provozu. Jestli jsou lepší řidiči, to se nedá prokázat v televizi, ani kdyby tam byl vzorek milionu lidí. Obecně si myslím, že i když to chlapi lépe chápou a dokážou, tak mnozí na to pak v reálu docela kašlou 🙂
  Sám mám najeto tak 250 000 km bez zaviněné nehody, bez ztráty bodu a asi jenom s pěti pokutami.

 13. 27.02.2011 na 13:13 | #13

  Já našel tu aplikaci akorát před první otázkou. Brácha chtěl taky odpovídat, ale nestačil doběhnout pro svůj notebook, protože ukončili hlasování rychle. To ho měl jen ve vedlejším pokoji. V loňském vydání bylo času mnohem více. Příčinou je pravděpodobně možnost používání Internetu, kdy mohl někdo vyhledávat informace i tam.
  Vidět detaily bylo v simulovaných situacích špatně. Kde člověk chyboval z nepozornosti, by při skutečné jízdě chybu třeba ani neudělal.

 14. 12.03.2011 na 08:19 | #14

  Na stránce autoskolanaroda.cz píšou, že nejvíce lidí chybovalo v otázce se smykem. Navíc v článku na http://www.autoskolanaroda.cz/zajimavosti/v-posledni-autoskole-by-35-ucastniku-prislo-o-virtualni-ridicak-uspesnejsi-byli-muzi píšou: „Poslední díl pořadu zaujal o 28% více diváků než vloni.“ To pro Alču, aby věděla, že vloni se prostě používá. 🙂

 15. 16.03.2011 na 18:58 | #15

  😀 Dobře, tak už vím, že jde psát i vloni, ale já budu prostě používat loni, sedí mi to víc, takže asi tak.

 1. Žádné zpětné odkazy