Domů > WWW > Osobnostem se nelíbí jejich fanouškovské weby

Osobnostem se nelíbí jejich fanouškovské weby

Fanouškovskou webovou stránkou se rozumí stránka věnovaná určité známé osobnosti, například hudebnímu interpretovi. Nejedná se tedy o oficiální stránku, kterou vytváří uvedená osoba, ale provozuje ji někdo jiný.

Takové weby mají význam u zahraničních hvězd, které mají stránky pouze v jejich rodném jazyce, případně angličtině. Asi by bylo nesmyslné a zbytečné vytvářet takový web ve stejném jazyce, každý si pak raději přečte originál, na kterém budou důvěryhodnější a čerstvější informace.

Problém vysvětlím na příkladu. Představte si, že jsem zarytý fanda italského DJe a producenta Gigi D’Agostina. Navíc se zabývám tvorbou webových stránek několik let, která mě baví. Pak si řeknu, co kdybych vytvořil stránku o svém oblíbenci? Vždyť přeci žádná taková v češtině není. Jeho oficiální stránky jsou www.gigidagostino.com, tak při vybírání domény zkusím na prvním místě, zda je volná www.gigidagostino.cz. Když není, tak vybírám výstižnou doménu, kterou by v tomto příkladě mohla být www.dagostino.cz, www.gigidag.cz, www.dottordag.cz, www.lentoviolentoman.cz a další. Gigi je opravdu šťavnatý kousek z doménového hlediska kvůli svým pseudonymům a skupinám, ve kterých byl členem. Po registrování vytoužené domény vytvořím design, naplním stránku obsahem a budu nahánět návštěvníky. Za pár měsíců nebo let mi přijde dopis, že musím web zrušit kvůli porušení autorských práv.

Nabízí se otázka, jak předejít právním střetům. Nejvstřícnější a nejférovější přístup je před samotným začátkem tvorby stránky oslovit přímo interpreta nebo jím jmenovaného zástupce pro udělování licencí a povolení. S ním se přímo domluví podmínky, za kterých bude možno web provozovat.

Bude mu nejspíše vadit zmíněná „šťavnatá“ doména, která může lákat uživatele internetu a vytvářet dojem, že se jedná o oficiální stránku nebo stránku podporovanou samotným umělcem. Nesmí se použít ani název jeho oficiálně vydané hudební kompilace, u Gigiho dejme tomu slovní spojení „Lento Violento“ nebo „Casa Dag“. Dále bude pravděpodobně třeba na všechny podstránky viditelně uvést, že se jedná o fanouškovskou stránku, kterou samotný interpret nepodporuje a nic s ní nemá společného. Také uvést odkaz na jeho oficiální stránky. Neměly by se na webu vyskytovat neschválené obrázky bez zdroje. MP3 vůbec nepřichází v úvahu. Neměly by se zveřejňovat chybné nebo zavádějící informace, sem patří například oficiálně nevydané songy. Konkrétně Gigi D’Agostino má nevydaných písniček snad ještě více než vydaných.

Pokud budete vytvářet fanouškovské stránky, jejichž cílem je podpořit milovaného interpreta, nemáte z nich žádný výdělek a investujete do nich svůj čas, úsilí a finanční prostředky na zaplacení domény a hostingu, rozmyslete si to. Je to taková nevděčná charita. Pak vás může oslovit právník najatý vaší hvězdou a začne vám vyhrožovat. Jeho první nejpravděpodobnější krok bude výstraha, kde uvede body, které mu konkrétně vadí na stránkách a důsledky, které z nich plynou (odstranění stránek do určitého data).

Proč o tom píšu? Mám osobní zkušenosti s tímto problémem a i známým se to přihodilo. Článek je spíše takové varování pro ostatní nadšence, aby nebyli zklamaní ze své práce a ošéfovali si právní stránku.

Dělal bych znovu takový web? Pravděpodobně ne, jak jsem psal výše, je to jen ztráta úsilí. Na jednu stranu chápu postavení interpretů, že mají potřebu se bránit. Na druhou stranu my fanoušci z takových stránek nic nemáme, je to spíše taková komunita vytvořená na jejich podporu, za kterou by měli být rádi. V případě, že bych se do takového projektu dal, tak bych si předem domluvil podmínky provozu nebo stránky dělal pro uzavřený okruh lidí, kde by nevznikly problémy.

Stojí za to takové stránky dělat? Jedině pro svoje osobní potěšení. Když se stanou známějšími a mají stálé fanoušky, je to paráda. Diskutujete, pomlouváte, bavíte se.

Jaký je přínos fanwebů? Přínos je pro nezdatné uživatele v oblasti cizích jazyků. Kdo umí aspoň trochu anglicky, může čerpat informace přímo z oficiálních stránek. Když neumí, použije některý z mnoha překladačů, např. Google translate. Nesmím zapomenout na utvoření komunity, kde se spřátelíte s lidmi se stejnými zájmy. Pak můžete společně domlouvat akce, jako třeba hromadně vyrazit na koncert.

Na závěr ještě pro jistotu zmíním, že výše uvedený příklad je vymyšlený. Gigi D’Agostina jsem vybral záměrně, protože v této oblasti je slušně řečeno přísný a vše řeší přes právníky.

Categories: WWW Tags: Počet zobrazení: 5 498
 1. 26.08.2010 na 23:24 | #1

  Delší dobu jsem uvažoval o založení české fanstránky o Prezioso feat. Marvin. Slyšel jsem ale o aféře okolo lentoviolento.cz a celkově mě to nějak odradilo. Je to jak píšeš, nemá to cenu.

  U Gigiho by mě to naštvalo nejvíce. Člověk, za jehož hudbu jsem utratil tisíce korun mě požene k soudu za to, že ho mám rád a propaguji. Vrchol. 🙂

 2. 26.08.2010 na 23:29 | #2

  Opravím jen, že se jednalo o web lentoviolento.eu.

 3. 19.11.2010 na 08:26 | #3

  Zmíněný Gigi D’Agostino začal řádit na YouTube. Byly časy, kdy se tam nahrávaly jeho písničky a videa. Diskutovali u nich fanouškové, sdíleli je a tak dále. Nyní postupně tyto videa nahlašuje taliánská celebrita pro porušování autorských práv, takže až se budete chtít podívat na některý jeho hudební klip, pravděpodobně vás překvapí hláška: „Toto video již není k dispozici. Gigi D’Agostino – Pensieri Elettronici si nárokuje autorská práva.“

 4. Luca Zeta
  24.11.2010 na 06:47 | #4

  Ano, taky na mě Pensieri Elettronici před pár dny vybaflo. Byl jsem nucen smazat video, které mělo již 250,000 zhlédnutí. Ať se jde Gigi vycpat.

 5. 24.11.2010 na 08:02 | #5

  Já tam měl takovou tu parodii na Shut Up vlastní výroby, jak tam tancovaly ty tlustý cikánky u magneťáku. Přes půl milionu zhlédnutí a 600 komentářů.

 6. Luca Zeta
  24.11.2010 na 08:06 | #6

  … chtěl bych znát důvod proč jde vlastním fanouškům po krku … 🙁

 7. 24.11.2010 na 08:12 | #7

  Asi si myslí, že budou všichni chodit na jeho vydechlý stránky. Upřímně ty jeho stránky jsou jedny z nejhorších a nejnepřehlednějších stránek hudebních interpretů vůbec. Peněz má dost, když může zbytečně vyhazovat za právníky, tak by si mohl dovolit i lepší webovou prezentaci. Mě se líbí třeba ta, kterou má Giorgio Prezioso. Měl by utrácet za svoje zviditelňování, ne za nezviditelňování. Je to asociální člověk, který si hraje, že něco cítí k hudbě srdcem, bohužel k fanouškům asi nic necítí.

 8. Luca Zeta
  24.11.2010 na 15:35 | #8

  Je to tak. Pokud se chce člověk něco dozvědět o Gigim, tak musí zabrousit na neoficiální weby. I těch pitomých pár řádků o něm české Wiki je 1000x hodnotější než celé gigidagostino.com. A casadag.com je to stejné, pokud člověk není ital tak nemá šanci se tam cokoliv dozvědět. A asi ani jako ital bych tam toho moc nepochytil, protože ten bordel co tam je, to jsem neviděl ani na warforech.

  Já nevím, z úst skalního fanouška to zní divně, ale raději ať to zabalí úplně a stáhne se někam do zatuchlých italských klubů (i když tam už dávno je), než aby vydával dvě pitomé mixované kompilace za rok (na úrovni všedního cammina) a buzeroval své fanoušky.

  Před deseti lety se zviditelnil úspěchem, dnes pronásledováním fanoušků. Ale co, negativní reklama je taky reklama. Třeba díky tomu ještě ze dvě CDčka prodá a bude mít něco málo na důchod, pokud to nedá všechno právníkům. 🙂

 9. 26.11.2010 na 21:04 | #9

  Úplně s váma souhlasím. Musím přiznat, že Gigi nepatří mezi mé fanoušky a ani jeho hudba se mi moc nelíbí, ale díky Vaškovi jsem aspoň trochu poznala, co je zač a v jakém stylu hraje. To s tím Youtube mě opravdu dostalo. Mnoho fanoušků ho kvůli tomu odepíše, jeho stránky jsou opravdu hrozné, což mě docela překvapilo, když ze sebe dělá takovou celebritu namyšlenou. Očekávala bych, že bude mít fakt vymakané stránky a po kliknutí na odkaz takový šok! No hrůza.

  Od samého začátku, kdy jsem se o něm dozvěděla, jsem ho neměla ráda. Teď se mi přímo hnusí tím, co je schopný dělat.

  Gigi jde zkrátka do kytek …

 10. Luca Zeta
  26.11.2010 na 23:31 | #10

  Nic než pravda. Teď si projíždím svoje oblíbená videa na youtube. Ukládal jsem si je tam po dobu asi tří let. 95% všech videí s Gigiho hudbou už je neaktivní – byly vymazány. Přitom ještě před nedávnem všechny fungovaly. Jak vidno, Pensieri Elettronici se činilo.

  Už mu to leze na mozek, já doufám že těmahle nicotnýma kompilacema to celý skončí (a taky to tak asi bude – na nic jinýho už se ani nezmůže). Ať odejde teď, lépe než-li později. Chci si ho pamatovat jako toho svého idola, kterého jsem poslouchal za svých studijních let. Ne jako svini pronásledojící fanoušky.

 1. Žádné zpětné odkazy