Domů > Koníčky > Jak jsem začal s geocachingem

Jak jsem začal s geocachingem

O tomto koníčku mnoha lidí jsem věděl už roky před svým začátkem, ale neoslovil mě natolik, abych se mu začal věnovat. Jedním z důvodů zdráhání se byla moje závislost. Znám se totiž a vím, že jak s něčím začnu a nadchne mě to, tak tomu propadnu a bál jsem se, že by tomu tak bylo i v tomto případě. Dalším důvodem byl nedostatek informací. Sice jsem věděl princip, ale nezjistil si podrobnosti a ani to sám nezkoušel.

To změnila v červnu roku 2014 moje kamarádka Milca6, která mě s sebou vzala na mou první keš (GC1CQCM). Tehdy jsem si prvně vyzkoušel hledání správného místa pomocí mobilního telefonu a poprvé viděl schovanou krabičku. To byl první krůček, který mě naočkoval a dodal potřebu objevit další krabičky. Vrhalo mi hlavou, kde všude v okolí mohou být schované a člověk kolem nich nevědomky běžně prochází.

Mým oblíbeným koníčkem byla vždy jízda na kole. K tomu mi vedl už od malička taťka, který by bez kola nedal ránu a pokud na něm některý den nevyjede, už je nesvůj. Na rozdíl od něj mě baví jezdit do lesů, jezdit terénem (však od toho jsou horská kola) a objevovat nová místa (nejezdit furt stejné okruhy dokola). Vzhledem k tomu, že byl červen a bylo ideální počasí na vyražení někam ven, spojil jsem oboje dohromady. Jezdil tedy na kole a po cestě sbíral kešky.

Stejně asi jako u většiny začátečníků padly nejdříve skrýše v blízkosti domova. Poté následovalo „čištění“ do všech světových stran v jakémsi pomyslném kruhu, který se na mapě stále postupně rozšiřoval. Má to své výhody i nevýhody. Největší výhodou je fakt, že vás to donutí vyrážet stále dál a pravděpodobně poznáte další nová místa. Problém to může být u lidí, kteří řeší statistiky a potřebují například v určitém dnu „zaplnit okénko v kalendáři“ nebo získat virtuální suvenýr do profilu.

Setkání s prvním putovním předmětem
Slyšel jsem o předmětech s kódem, které putují mezi keškami a nesmí se krást nebo nechávat dlouhou dobu u sebe. První takový zkřížil moje cesty relativně brzy. Bylo to totiž 3 dny od mého prvního nálezu a to u mé osmé nalezené kešky (GC1EW0E). Nevěděl jsem, co s ním mám dělat. Platí totiž pravidlo, že si z kešky nesmíte nic odnést, pokud tam nedáte něco jiného ve stejné nebo vyšší hodnotě. Vyfotil jsem si ho tedy a nechal ho na svém místě. Doma pak večer studoval pravidla, články a diskuze o putovních předmětech. Po zjištění, že u takových předmětů není nutnost na oplátku vložit nic minimálně stejně cenného, a naopak potřebě těchto věcí putovat a nacestovat co největší vzdálenost, hned další den ráno vedla moje cesta na kole zpátky. Doufal jsem, že bude putovní ježek stále na svém místě a budu mít možnost ho posunout dál. Při potkání jakýchkoliv lidí po cestě padaly podezření, jestli to nejsou také hledači a nevyfoukli mě ho předtím, než tam dorazím. Vše dobře dopadlo a stále tam na mě čekal.

Putovní ježek

Setkání s prvním CWG
Nejbližší přirovnání těchto dřevěných koleček odpovídá turistickým známkám. Jsou akorát menší. Některé nesou motiv kešky, jiné nějaké události, ale většinou je zdobí osobní motiv geocacherů. Na první jsem narazil při svém putování po Píseckých horách. Bylo to CWG minaya s motivem žabky. Zůstalo na svém místě. O dva měsíce později, na mém prvním navštíveném srazu (GC58Y09), jsme se potkali právě s minayou. Nebyla to slečna, ale chlapík s kufrem plným těchto koleček v různých verzích. Spřátelili jsme se a po sdělení, že právě jeho kolečko jsem viděl jako první, mi jedno věnoval na památku. Tím začala má sbírka a zanedlouho jsem si nechal udělat své vlastní.

Komunita okolo geocachingu
Právě na výše zmíněném srazu jsem poznal další lidi se stejnou zálibou. S některými později pak i společně vyrážel na kešky. Je fajn mít si s kým pokecat o svých výpravách, zážitcích nebo se podělit o nalezené putovní předměty. Proto, když to časově vychází, navštěvuji další srazy v okolí. Nejraději, když má akce nějaké téma spojené se zážitkem. Asi bych tady vypíchl dvě nejlepší události, na kterých jsem zatím byl. První je Adventure race Hracholusky (GC5P6XN). Smekám před pořadateli, jak měli všechny mise vychytané do detailu. Druhou akcí je Adrenalin nad Blanicí (GC5WC2R), kde jsme se bezvadně vyblbli na spoustě atrakcí.

Spolu s dalšími Písečany jsme se na konci roku 2014 sešli na podnět Zvědavky noční. Přišla totiž s nápadem pořádat v Písku pravidelné srazy. Ostatním se to zalíbilo a tím začaly písecké PP srazy. První pořádal dubex jakožto nejstarší a nejzkušenější z místní komunity (GC5MFCE). Druhý pak já jakožto tehdy jeden z nejčerstvějších členů geocachingu (GC5NV11). Nastaly obavy z toho, aby tam někdo přišel, když jsem byl nováček a znal jen pár lidí. Nakonec vše dobře dopadlo. Sešlo se nás dost a podle logů si akci všichni užili. Další PP postupně přibývají a jejich pořadatelé i témata se střídají.

Moje první založená keška
Nepatřím mezi ty, kteří mají potřebu něco zakládat bezprostředně po svém začátku. Nejdříve jsem chtěl nasbírat zkušenosti a až pak založit něco, co bude stát za to. Po zhruba půlroční přípravě přišla na svět keš Poklad Dolina z Hory (GC5NDY3). Kromě potrápení mozkových závitů má za úkol vytáhnout své návštěvníky na procházku do přírody a v cíli je potěšit nálezem.

Prémiové členství a první FTF
Někomu se za geocaching nechce platit, někdo naopak rád přispěje. Proč si to ale nejprve na měsíc bezplatně nevyzkoušet a neseznámit se s výhodami placeného členství? Stačí napsat jakémukoliv reviewerovi, který vám zašle kód. Stejně tak to bylo u mě. Ještě předtím, než tento zkušební měsíc vypršel, už jsem měl koupené členství na rok a pravděpodobně ho budu prodlužovat stále, dokud mě bude tento koníček držet.

Asi největší předností členství jsou upozornění o nově publikovaných keších ve zvoleném okruhu. To vám umožní vyrazit na lov mezi prvními a bojovat o první příčky. Někdo nad tím kroutí hlavou, co to je za blázny. I já se kdysi divil lidem, kteří jsou schopní uprostřed noci s čelovkami letět pro kešku, aby je někdo jiný nepředběhl. Co k tomu dodat … Je to adrenalin a asi všichni mají touhu být alespoň jednou zapsaní jako první. Mně se to povedlo poprvé v květnu 2015 u kešky Koloredov (GC5V2PJ). Přestože to bylo nějakých 25 km od domova, podařilo se mi tam na kole dojet jako prvnímu. Při cestě odkud akorát pospíchal další hledač od auta z doporučeného parkoviště.

Paradoxně se mi ten samý den podařilo dát ještě jedno FTF. Po návratu jsem totiž zjistil, že přibyly další nové kešky v okolí. Byla to série věnovaná novému českému loutkovému filmu Malý Pán. Jednalo se o 3 keše a čtvrtou finální. Podařilo se mi po nalezení jedné z těch tří dopočítat finální souřadnice té poslední (GC5V8YG). Kromě prvenství mi příjemně potěšil voucher na volné lístky do libovolného kina na zmíněný film. Mimochodem snímek mi mile překvapil a líbil se mi.

Adrenalinové zážitky
Stejně jako jsem kdysi kroutil hlavou nad FTFkařemi, tomu tak bylo i u lidí lezoucích pro kešky vysoko na stromy. To se změnilo po prvním lezení s výbavou na srazu Šplhající kačer (T5) (GC5D65H). Je to zase něco jiného, zážitek a adrenalin. Vždyť by byla nuda dobývat jen lehce přístupná místa, kam se dostane každý. Jednou za čas je fajn si to zpestřit někým stromem, skálou, jeskyní, kanálem nebo alespoň noční keší.

Závěr
Na závěr musím dodat, že rozhodně nelituji toho, že jsem se začal věnovat geocachingu. Kešky mi zavedly na spoustu míst, kam bych se jinak pravděpodobně nepodíval. Poznal jsem nové přátele. A vždy se mi líbí kreativita u schránek, se kterými si jejich autoři vyhrají. No posuďte sami, jestli je lepší pobíhat v přírodě a hledat tam schované krabičky nebo sedět doma.

Nějak jsem se rozepsal po tak dlouhé pauze. Už na mě zase jde pomalu chuť vyrazit někam ven. Takže se mějte a třeba se potkáme u nějaké kešky!

Profile for hynous

Categories: Koníčky Tags: Počet zobrazení: 15 698
  1. 31.01.2016 na 17:55 | #1

    Jak to tak vidím, tak většina z nás začala s geocachingem stejně. Kamarádi (u mě to byl strejda).
    Píšeš celkem fajn, ale je vidět, že ne moc často – opakování slov, přeskakování časů a hlavně divné tvary zájmena já.

  1. Žádné zpětné odkazy