Domů > WWW > Jak na kvalitní blog?

Jak na kvalitní blog?

Základem před vytvořením samotného blogu je rozmyslet si, co chcete vytvořit, co tam budete psát a jaké musí být funkce. Poté si vyberete, kde chcete mít samotný blog, tzn. buď na nějakém freeserveru nebo na své vlastní doméně. Zprovoznění samotného blogu není nikterak těžké a zvládne ho i Neználek. Na freeserveru se jen zaregistrujete, na svou doménu jen nahrajete systém, např. WordPress.

Před tím než začnete dělat masivní reklamu svému nově vytvořenému blogu, si pořešte estetickou stránku a napište nějaké články. Nepřehledný, přeplácaný nebo prázdný blog nezíská pravidelné návštěvníky. Ohledně estetické stránky, designu, snažte se mít na prvním místě přehlednost. Snadná navigace pomocí menu a rubrik, dobrá čitelnost písma. Nepište malé muňky, nezúžujte nesmyslně články, centrujte blog na střed obrazovky. Články přehledně třiďte do rubrik. Je nesmysl mít obrovské množství rubrik, nikdo nad tím nebude hodiny bádat než nalezne hledanou věc. Prohledávání blogu by mělo být také k dispozici, pro rychlost nalezení. Do pozadí nedávejte obří obrázek, který bude jednak zpomalovat načítání a navíc bude chybně navazovat, celkový dojem pak bude mizerný. Nedělejte header (obrázek v horní části) na půl stránky. Vždy dejte přednost jednoduchosti před přeplácaností. Blog by měl zaujmout, měl by být funkční a pravidelně aktualizovaný.

Až se dopracujete k samotnému psaní článků, vybírejte si zajímavá témata, která nejsou běžně k dispozici a hlavně je popisujte vlastníma očima. Nikdy nepište na střídačku malá a velká písmena, neprodlužujte zbytečně písmena a nepište písmena zdvojeně apod., abyste něco zdůraznili. Nepište za každým slovem smajlíka a každé slovo jinou barvou. Nezatučňujte zbytečně slova v článku, pokud je nějaké důležité, zvýrazněte jej pomocí odkazu. Při uvádění odkazů nikdy nepište „klikni sem“, „zde“, „tady“, ale konktérní výraz. Všechny odstrašující případy blogů naleznete u nespočtu blogů teenagerů. Při reakcích na určitá fakta a používání cizích částí (text, obrázky), uvádějte vždy odkaz.

Kvalitní blogy nabízí spoustu možností jako je hodnocení článků, tagy, zobrazení posledních komentářů, článků, počítadla přečtení článků. Do vlastních blogů můžete další funkce přidávat pomocí pluginů. Avšak nepřeplácejte nadměrně blog. Nikoho nezajímá milion reklam, možnost peněžní podpory na půl stránky, kam nikdo nepřispěje a tak dále. Všeho s mírou.

Proč to píšu? Hlavním důvodem je nevolnost, kterou pociťuji při pohledu na nějaké výtvory. Bláboly, styl psaní a design jsou někdy odstrašující. Dále mě dokážou pobavit nějaké rady malých dětiček, které radí jak získat návštěvníky. Rady typu sežeňte si XX SBček jsou posměchu hodné. SB je spřátelený blog, při výměně odkazů dbejte aspoň na tématičnost. Já říkám, že pro kvalitní blog stačí jen dvě hlavní věci: 1) přehledný design, 2) zajímavé články. Když nebudou zajímavé články, bude design na nic, naopak zajímavé články v děsivé formě, jako kdyby nic nebylo.

Categories: WWW Tags: Počet zobrazení: 17 125
 1. Helena
  10.08.2009 na 01:50 | #1

  No jo, některé výtvory jsou prostě děsivé… když pominu obsahovou stránku (kopírování milionů fotek / cizích návodů a spamování s žádostmi o komentář), tak nečitelný vzhled který se natahuje x minut prostě vede. Nedávno mě rozsekal argument že „světlešedý text na světlešedém pozadí se přeci dá číst, stačí si to označovat myší“.
  Ale už to radši ani nekomentuju, stejně se dozvím jen že jsem husa, která by měla jít makat aby si koupila nějaký ne-sociální počítač, který jí čtyřicet videí na autoplay natáhne než bys řekl švec.
  Uznávám, že na netu se vyskytuje několik málo blogů s tak kvalitním obsahem, že titěrné fialové písmo na růžovofialovém podkladu prostě překousnu, nakopíruju si to do Wordu a čtu, ale ti pisatelé jsou talenty nad talenty. Kvůli tomu, že někdo vyhrál bleskovku nebo že autorka zhubla 350 gramů bych se neobtěžovala 🙂

 2. 10.08.2009 na 08:52 | #2

  mě nejvíc dostal jeden výrok, kde tvůrkyně blogu soutěžila v nějaké soutěži a napsala něco jako „Kdo mi dá hlas, dostane diplom.“ 😀

 3. 12.08.2009 na 16:03 | #3

  No jo, diplomy, kusovky, sbéčka … to je největší píčovina, co na blogu může být. Takhle jsem dopadla až na 4. místě v soutěži o mp3, protože malá holčička spamovala na každém blogu, jak si psal výše. Škemrala o hlasy … ale to dělaj všichni, když se jedná o nějakou soutěž. Kvalitních blogů je opravdu málo. Ani ten můj není dokonalej, ale snažím se ho udělat trošku přehlednější … ale dá to ještě práci a hlavně je třeba na to mít čas. Tvůj blog je prostě ojedinělost, máš ho přehledný, jednoduchý a hlavně píšeš srozumitelný a logický články bez chyb.

 4. 23.01.2011 na 10:50 | #4

  No kdyby na blog.cz se měly všechny blogy, co se nedrží vašich návrhů smazat, tak bych z nějkých 5000 blogů zbylo asi jen 200… Teda nakonec by mi to koneckonců nevadilo 🙂

 5. 23.01.2011 na 11:24 | #5

  na blog.cz je hodně mladých a začínajících pisálků, problémem je většinou přebrání celých článků bez jakýchkoliv úprav nebo uvedení zdrojů, ty se dají nahlašovat pomocí formuláře http://blog.cz/report a bývá mazán jen ten konkrétní článek, celý blog většinou ne

 1. 20.12.2010 na 07:08 | #1