Domů > WWW > Jak vytvořit webové stránky

Jak vytvořit webové stránky

Většina lidí netuší, co všechno tvorba kvalitních webových stránek zahrnuje. V úvodu bych upozornil, že nebudu psát o primitivních stránkách vytvořených zadarmo, které vám mnohdy postačí, ale nemají šanci na úspěch a nepřinesou žádný výdělek. Nebudu rozepisovat všechny dílčí činnosti dopodrobna, ale pouze v kostce naznačím základy. Podrobnosti si nastudujte sami nebo se případně zeptejte v komentářích.

Začnu pěkně od začátku. První krok je vymyslet téma stránek, předběžný obsah a jejich adresu. Internetové adrese znalci říkají doména, rozlišujeme ji podle řádů. Doména druhého řádu je placená a je např. ve tvaru hynous.cz, doména třetího řádu je např. ve tvaru blog.hynous.cz. Řád poznáte podle teček v adrese, kdy se nebere ohled na www (hynous.cz = www.hynous.cz = 2. řád). Třetí řád bývá buď u stránek zadarmo, nebo u dalších stránek v rámci jedné domény druhého řádu.

Druhým krokem je vytvoření originálního grafického návrhu (designu), který zaujme návštěvníky. Tvoří jej grafik. Dodávka bývá ve formátu .psd (Adobe Photoshop), kde jsou všechny vrstvy přehledně rozdělené. Nejedná se tedy pouze o obrázek, ale lze s návrhem dále pracovat.

Další na řadu přicházejí kódeři, kteří doslova rozkrájí dodaný grafický návrh a nakódují podle něj úvodní stránku, případně podstránku, či všechny stránky. Jsou rozdíly v použitém kódování. Rozlišujeme statické stránky, které se kódují v X/HTML a dynamické stránky kódované v PHP. Lze použít formát dokumentu PHP a kódovat HTML, kdy se dá využít při tvorbě PHP prvků.

Po dokončení kódování se webová prezentace naplní obsahem. Vzápětí přicházejí na řadu copywriteři, kteří přepíší texty do požadovaného hlediska, a SEO analytici. Základem SEO je validní (bezchybný) zápis všech atributů, vhodně zvolená metadata atd.

Pro umístění svých stránek na internet musíte mít zajištěné 2 věci – doménu a hosting. Co znamená doména, jsem se už zmínil, je ji však potřeba registrovat. Zda není požadovaná .cz doména obsazená, zjistíte na stránkách www.nic.cz, kde naleznete i seznam registrátorů. Existují 2 druhy hostingu – freehosting a webhosting. Freehosting je zadarmo a nedoporučuji ho pro omezený prostor, případné výpadky či reklamy. U webhostingu je třeba rozmyslet si, jak velký prostor budete pro své stránky potřebovat. Cena se pak odvíjí podle zvoleného prostoru a ceníku konkrétního poskytovatele. Platí se nejčastěji ročně.

Doporučuji důkladný výběr registrátora domény a poskytovatele hostingových služeb. V opačném případě může docházet k častým výpadkům a v horším případě přijdete o své stránky. Vždy uchovávejte jejich zálohu. V dnešní době se těžko orientuje v široké nabídce služeb, kde o sobě každý poskytovatel dává najevo pouze chválu. Nevěřte tomu, co o sobě jednotlivec či firma sami napíší, koukejte na jejich reference a ohlasy zákazníků.

Při vytvoření webových stránek možná přeskočíte některý z uvedených kroků, pak se ale snažte minimalizovat nedostatky. Jestliže prezentujete svou firmu, nenecháte si překontrolovat text copywriterem a nasekáte v něm hrubky, budete si dělat ostudu. Nechat si vytvořit kompletní webové stránky není zrovna laciná záležitost, zvláště v českých poměrech. České firmy jsou předražené a využívají neschopnosti a neznalosti zákazníků. Většinou se řídí zásadou: „Dělejte si svůj byznys a my vám uděláme předražené stránky.“ Výhodnější bývá zadat zakázku jednotlivcům než předraženým firmám.

Zabývám se touto tématikou zhruba od roku 2006. Nabízím nakódování statických stránek s využitím některých prvků v PHP (e-mailový formulář, anketa, návštěvní kniha), SEO, copywriting a případně registraci stránek do internetových vyhledávačů. Mohu prohlásit, že jsem navštívil minimum stránek, u kterých bych nenašel žádné nedostatky. Zkrátka nějaká chybka se vždy najde. Využijte mých schopností a já vám pomohu s realizací nebo úpravou vašeho webu.

Cílem webových stránek je prezentovat autora (firmu), udělat mu jméno, přinést zisk a nové zákazníky. Kvalitní stránky vydělávají, a proto se do nich vyplatí investovat. Abyste získali návštěníky, musíte být na internetu vidět, ale tím už bych se dostal k řazení výsledků vyhledávačů, jejich rankům a šťoural do optimalizace stránek či reklamy. Myslím, že na zasvěcení do základů to stačí. Těším se na vaše ohlasy.

Categories: WWW Tags: Počet zobrazení: 7 900
 1. 24.04.2010 na 23:26 | #1

  Chtěl jsem se zeptat, jak to děláš s RSS… To ti čte ten soubor z db, nebo to při napsání článku zapíše i do souboru… Nějak jsem to neřešil nikdy, ale bude se to do budoucna hodit…

 2. 25.04.2010 na 07:39 | #2

  Při publikování nového článku, se automaticky zapíše příspěvek i do RSS.

 3. Radek
  05.06.2010 na 22:25 | #3

  Ahoj, chtěl jsem se zeptat, kolik by jsi chtěl za vytvoření nějakejch rozumnejch stránek pro malý autoservis? Díky za odpověď.

 4. 06.06.2010 na 10:49 | #4

  Ahoj Radku, napiš mi přes formulář na http://www.hynous.cz/kontakt.php nebo na mail. Uveď hlavně svoje požadavky, co chceš všechno vytvořit – design, úvodní stránka + podstránka, redakční systém, kompletní web, seo atd. a něco vymyslíme.

 1. Žádné zpětné odkazy