Domů > Ostatní > Jízda autobusem

Jízda autobusem

Každý nemá auto, nevyplatí se mu jet autem nebo není způsobilý řídit, pak je nucen využívat veřejných dopravních prostředků. Určitě všichni už jeli někdy autobusem a mají s ním své zkušenosti. Často cestou potkáte podivuhodné lidi, kteří se vám svým jednáním snaží jízdu znepříjemnit.

Rozhodl jsem se vytvořit s menší nadsázkou žebříček nepříjemných situací, se kterými se můžete snadno setkat právě při cestování autobusem.

1. Dloubání kolen cestujícího za vámi do zad
Dloubání je nejčastější záležitost. Vysocí lidé těžko složí své dlouhé nohy do úzkého prostoru v některých stísněných autobusech. To mohu potvrdit z vlastních zkušeností. Nepříjemné však je zvedání celých nohou vzhůru. Jednou za mnou sedělo jedno děvče, které si zvedlo nohy prsty zabořilo do mezery mezi mým sedadlem a opěradlem. Její nohy jsem měl tedy na chvíli v řiti. Sáhl jsem si rukou pod zadek a chytl jí za nohu. To byl fofr, jak si sedla normálně a dala nohy dolů. Jednu starší paní pro změnu nenapadlo dát zavazadlo do kufru nebo nahoru do police na věci, ale pod nohy. Pak si nohama stoupla na tašku a kolena zaryla hluboko do sedačky před ní. Štěstí, že před ní nikdo neseděl, protože by zažil nepříjemnou masáž páteře.

2. Roztahování nohou
Problém spočívá v roztahování nohou, což je vidět hlavně u mužů. Nejlépe když je autobus plně obsazený i cestujícími, na které se nedostaly sedačky. Ulička je plná a chlápek vystrčí nohu do uličky a omezuje stojící cestující, pro které je jízda už tak značně nepříjemná. Setkal jsem se s tím už vícekrát. Když u takového pasažéra stojí pěkná dívka, tak záměrně roztahuje nohy a snaží se dotýkat. Proč? Asi úchylka. Pro tyto lidi mám svou teorii o větrání kulek.

3. Smrdutý soused
Autobus využívají i opilci, kteří se vrací z akcí. Většinou se schoulí na sedačku a spí. Přitom však solidně zapáchají, což není zrovna příjemná záležitost.

4. Drzí místenkáři
Jede hodně lidí, autobus je plný a jste rádi, že jste si vybojovali místo. Vzápětí však přijde někdo s místenkou a vyhodí vás. Při dlouhých cestách je to dost nepříjemné. Ale koupil si místenku, tak má právo si sednout. Ovšem tón některých lidí je pěstí hodný.

5. Bezohledné jednání
Jel jsem v autobuse, do kterého nastoupil starý pán, který byl zjevně běžkovat. Nenapadlo ho nic lepšího než položit běžky do horního úložného prostoru nad sedačkami. Z lyží kapal sníh na cestující přes síť, která je držela. Autobusem jel asi jenom 3 zastávky, vystoupil ani ne za 10 minut a ani si cestou nesedl. Mohl lyže položit na zem nebo je držet v ruce, ale to už je holt otázka inteligence.

6. Smích, pláč
Smích a hlasitý rozhovor teenagerů vás určitě nepotěší v momentech, kdy se snažíte usnout po brzkém vstávání. Často jezdí autobusem také mimina, které určitou část cesty probrečí a zbytek prospí.

7. Stav autobusu
I v dnešní době jezdí staré palivem zapáchající Karosy. Jiné novější autobusy zase vydávají pískavé zvuky, div cestujícím neprasknou ušní bubínky.

8. Chování řidičů
Někteří řidiči si myslí, že když mají takové povolání, jsou pány světa. Je to neštěstí. Namachrovaní, neochotní nebo extrémně pomalu jezdící řidiči mi prostě nejdou pod nos.

9. Zpoždění
Autobusem málokdy dojedete v čase uvedeném v jízdním řádu. Může vás zbrzdit kolona na dálnici, dopravní nehoda, velký počet cestujících apod.

10. Zouvání bot
Občas se najde člověk, který si sundá obuv za jízdy a nechá zbytek autobusu čuchat jeho nohy. Nevím, co k tomu dodat.

11. Zvracení
Ne všichni jsou zvyklí cestovat autobusem nebo mají připito a jejich žaludek to nemusí udržet.

Categories: Ostatní Tags: Počet zobrazení: 7 053
 1. 28.02.2010 na 13:04 | #1

  Já bych zmínila ještě lenost některých cestujících. Autobus plnej, nastupuje starej člověk s berlema nebo mladší člověk s nějakým zraněním, žádný místo k sezení, nikdo ho nepustí, jen všichni zírají. Dále mě vadí to samé s malýma školákama. Přece malý děcko nemá takovou sílu, aby se udrželo při prudkých zatáčkách. Nebo těhotná matka. Dalo by se určitě najít ještě hodně příkladů.

  Na druhou stranu mimina nemůžou za jejich pláč, prostě se bojí, ptže autobus dělá rámus.

 2. 28.02.2010 na 13:10 | #2

  Není to dlouho, kdy jsem měl nohu v ortéze a chodil o berlích. Vždy se našel někdo, kdo mi uvolnil místo. Někdy cestující čekají, zda se zvedne někdo jiný dříve, ale sedačka se vždy najde.

 3. Sanny
  01.03.2010 na 20:10 | #3

  Jo jo městská doprava…

 4. 02.03.2010 na 18:02 | #4

  To není jen městská, kterou jedeš chvilku a pak si jdeš svou cestou. Víc si jízdu užiješ v dálkových spojích nebo zájezdech.

 5. 29.03.2010 na 21:17 | #5

  Dnes jsem jel ráno do Prahy a cestující sedící přede mnou si rozbalil svačinku. Krajíc chleba přeložený na půl a mezi tím sýr, jehož vůně se rozléhala po celém autobusu narvaném lidí. Nebylo by na tom nic podivného, kdyby tu půlku chleba nežvýkal celou cestu. Přes hodinu se s tím párat a mávat na všechny strany. A vrchol byl, když na něj přišel kašlík a prsknul to tak šikovně, že si ohodil vlastní obličej.

 6. 30.03.2010 na 13:47 | #6

  Nevim co je na tom divnýho, když cestující před tebou svačí. Neobtěžuje tě, nedrobí na tebe, neprská na tebe, tak co?
  A taky mě udivuje, že tak detailně lidi pozoruješ. To si pak dokážu představit co děláš, když si poblíž tebe sedne holka 😀

 7. 24.04.2010 na 00:41 | #7

  Jo, proto já si sednu do rohu, nasadím sluchátka, zapnu notebook, a jsou mi všichni kolem ukradení…

 8. 08.10.2010 na 16:05 | #8

  Tak první jízda z Prahy v novém školním roce je za mnou. Není nad to sedět vedle někoho, kdo celou cestu kašle. Nemocní lidé ať radši zůstanou doma nebo jezdí autem. To je neštěstí. Ještě si navíc daná osoba rozbalila ve třicetistupňovém vedru rozteklou Milku a začala se jí ládovat v tradičně pátečně narvaném autobusu. Hic, že by se jeden pic, a smrad jak v tankeru hoven. Nemám co dodat, v pátek už busem z Prahy víckrát nejedu.

 9. 08.10.2010 na 21:17 | #9

  @Václav Hynouš
  Nad touto drobností bych se z dovolením pousmála. Já zažila něco 100x horšího, sice na kratší vzdálenost, ale i tak to bylo dost otřesný. Do autobusu nasedli takoví dva starší, dosti zapáchajíci lidé. Sedli si doprostřed busu (za schody). Já si sedla asi o dvě řady za ně. Po chvíli jsem si musela přesednout uplně dozadu a s ostatními cestujícmi otřevřít střešní okno. To bych tak příšernej puch, jako kdyby se několik let nemyli. Lidé z celého autobusu si zacpávali nosy, vrhali na ně vražedný pohledy a otvírali všude okýnka (nevadilo, že byla zima a venku mrzlo). Bylo to nutné, protože jinak bychom tam všichni padli smrady. Poté, co vystoupili … smrad neustal, pořád byly otevřená okýnka, řidič byl též znechucen, všichni se klepali zimou. Opravdu už nic takového nechci zažít, byla jsem ráda, že jsem jela jenom 14 km. Od té doby si nerada sedám za starší lidi.

 10. 08.10.2010 na 21:45 | #10

  Správně by řidič neměl takové zjevy vůbec pustit dovnitř. Byl jsem svědkem, kdy vyhazoval řidič pražské MHD bezdomovce, který se neustále cpal dovnitř. Přijel jeden autobus, ten ho nevzal, tak zkoušel nalézt do dalšího a tak dále, bylo mu jedno kam to jede. 😀

 11. 08.10.2010 na 21:56 | #11

  @Václav Hynouš
  Já jsem zažila jednoho opilce, který chtěl ject na druhou stranu, než jel ten bus. Řidič na něj zavolal policii, protože začal být hrubej a obtěžovat cestující. Naštěstí jsem seděla vzadu, jako vždy. Bohužel jsme tam museli asi 20 minut čekat, než policie přijela a pana opilého z autobusu vyvlekla do jejich auta. Dosti vtipné, jak ho prudce tahali … Zažila jsem hodně situací v autobuse, ale nebudu to tu vše vypisovat. 😉

 12. 03.10.2011 na 13:57 | #12

  Nádhernej článek! a skvěle udělanej výpis situací 😀

 1. Žádné zpětné odkazy