Domů > Úvahy > Jsou vysocí lidé vyspělejší?

Jsou vysocí lidé vyspělejší?

Proč jsou lidé čím dál tím vyšší? Nad touto otázkou se jistě zamýšlelo mnoho lidí. Nedávno jsem se však dozvěděl zajímavý názor na přednášce a chtěl bych se podělit o svůj poznatek.

Dříve lidé žili obrazně řečeno uzavření ve vesnicích či městech na malém území a nebyly příležitosti nějak moc cestovat. Své partnery nacházeli z blízkého okolí a životní úroveň nebyla příliš vysoká.

V dnešní době si mnoho lidí hledá partnery z větší dálky a tím se mísí geny. To má za následek větší vývoj, tedy  růstový především. Je to podobné jako např. při pěstování obilí na poli, pokud budete sázet stále stejné semínka, tak zpočátku budete mít úrodu, ale postupně se bude menšit. Když na druhou stranu budete střídat plodiny nebo je šlechtit mísením genů (geneticky modifikované rostliny) docílíte o mnoho většího zisku.

Je tomu tak, že celý národ roste více a více. Stačí se podívat na sebe. Přerostli jste své rodiče? To je úplně normální a vás zase nejspíše přerostou vaše děti. Jsou studie, které tvrdí, že vysocí lidé mají vyšší pracovní postavení, autoritu, plat a kdo ví co ještě. V současnosti jsou nejvyšším národem Nizozemci s průměrnou výškou kolem 181 cm, my Češi jsme na třetím místě se 177 cm. Pro srovnání před 150 lety byla průměrná výška v Česku 162 cm, na čemž je vidět, že se máme dobře a rosteme. Vůbec nejvyšším člověkem na světě je Xishun Bao, 232,5 centimetrů vysoký Číňan.

Categories: Úvahy Tags: Počet zobrazení: 5 973
 1. DJ ŠaMaN
  17.05.2009 na 20:11 | #1

  No to hurváá žhe jo 😀

 2. Zuzísek
  03.09.2011 na 23:09 | #2

  Tos mě moc nepotěšil.. :/ s mejma 164 cm jsem zaostala někde před 150 lety 😀

 3. J.
  07.12.2011 na 18:21 | #3

  „Jsou studie, které tvrdí, že vysocí lidé mají vyšší pracovní postavení, autoritu, plat a kdo ví co ještě.“ Ale jsou také studie, které tvrdí, že vysocí lidé jsou spokojenější (ač mají vyšší pracovní postavení, autoritu, plat)?
  PS: Psáno malou slečnou, možná to z toho komentáře jde vycítit. 😀
  PSS: Ani nevím, proč to komentuji, asi tu chci nechat nějaké nesmazatelné stopy 😀

 4. 07.12.2011 na 18:29 | #4

  Za peníze si spokojenost nekoupíš, ale jak se říká: je lepší brečet v limuzíně, než v autobuse. 😉

 5. Kateřina
  06.08.2012 na 16:22 | #5

  Zdravím, sama mám 189 cm, v 7. třídě jsem již měla 186 cm. Já si myslím, že lidé jsou čím dál vyšší z důvodu stravy, která je jak já říkám ,,vyhnaná“ různými urychlovači a my to pak dostáváme do těla, že. . . A k tomu území, něco podobného jsem slyšela např. o chameleonech a potkanech, neboť jsem je doma měla, tak jsem se zajímala, a to že když mají výběh (třeba po celém bytě), tak vyrostou více, ale u našich zvířátek se tak nedělo
  S pozdravem K.

 1. Žádné zpětné odkazy