Domů > Hudba > Lento Violento

Lento Violento

logo: Janik Frithioff

logo: Janik Frithioff

Se slovy „lento violento“ je spojeno jméno italského DJe a producenta Gigi D’Agostino. Gigi se narodil v roce 1967 v italském Turíně. Od roku 1992 začal vydávat první alba. Jeho hudební tvorba je velmi rozsáhlá, já bych se však posunul do roku 2005, kdy začal s produkcí nazvanou Lento Violento.

Lento Violento je italské slovní spojení, „lento“ je anglicky „slow“ a česky „pomalý“, „violento“ je anglicky „violent“ a česky „násilný“. Čili v překladu ta slova znamenají „pomalý násilný“. Po poslechu zjistíte, že ta slova mají něco do sebe, tempo písní je opravdu pomalé a basy jsou tvrdé. Rychlost by se dala zhruba přirovnat k hip hopu, ovšem rozdíl mezi lentem a hip hopem je značný. Do těchto pomalých beatů zní jednoduché vokály (slova) a melodie.

Přibližně od roku 2005, kdy začal Gigi směřovat svou tvorbu tímto směrem, je toto slovní spojení (Lento Violento) jeho registrovanou obchodní značkou. V roce 2007 Gigi D’Agostino vydal své dvě dvojCD s Lento Violento písničkami (…E Altre Storie, La Musica Che Pesta). Do té doby byl Gigi bezkonkurenčním producentem italské taneční hudby (italo dance), vytvořil nezapomenutelné hity jako La Passion (originál Jacno – Rectangle), L’Amour Toujours, Bla Bla Bla (originál Stretch – Why Did You Do It) nebo třeba The Way (originál Fastball – The Way). Originály mnoho lidí nezná, ale jméno Gigi D’Agostino ano. Se svou produkcí písní Lento Violento oslovuje mnohem menší procento populace než se svou dřívější tvorbou. Ovšem je to nové odvětví italské taneční hudby, píši italské, protože v Itálii se zrodilo.

Podobné písně jako Gigi se snaží vytvářet i další autoři. Mohl bych jmenovat jména Luca Noise (Luca Martine – spolupracuje s Gigim mnoho let, sám vydal Lento Violento CD Potenza Adeguata), DJ Pandolfi (např. song Hablando), Mr Dendo (vytvořil pro Gigiho několik písní pro jeho Lento Violento alba: Carpe Dream, Il Trip Del Vagabondo) nebo DJ Maxwell či Zeta Reticuli (song Taranza).

Mimo jmenovaných producentů se snaží podobné písně vytvářet i další. Oficiálně vychází kompilace Movimentolento, mimo to mnoho neoficiálně. Movimentolento vydává DOS (Diverse Onde Sonore), za kterým stojí jména Carlo Oliva a Thomas Prioli. Oficiálně znamená, že CD bylo skutečně vydáno. Neoficiální tvorbu si můžete stáhnout zdarma na internetu. Stáhnout si samozřejmě můžete i vydaná alba, ale není to legální.

Ne každá Lento Violento písnička je povedená. Nejkvalitnější vytváří Gigi D’Agostino, ale i jiní autoři umí vyrobit líbivé písně. V září 2008 jsem vytvořil infoweb o Lento Violento, kde byli popsáni producenti, alba, historie, galerie, fórum pro návštěvníky a další. Web měl však trvání jen něco kolem půl roku, pak jsem jej byl nucen zrušit kvůli zmíněné registrované značce (jednalo se především o doménu „lentoviolento.eu“).

Zajímavá hudební alba s hudbou Lento Violento
Gigi D’Agostino – Mondo Reale (zatím nevydáno)
Luca Noise – Wygo The Mixes 01 (21. červen 2011, Wygo-Music)
DJ Maxwell – Trust No One Part II (8. únor 2011, Atlantis Records)
Luca Noise – Way Of Life Vol. 2 (3. únor 2011, Wygo-Music)
Gigi D’Agostino – Ieri e Oggi mix Vol. 2 (1. prosinec 2010, NoiseMaker)
Luca Noise – Way Of Life (6. srpen 2010, Wygo-Music)
DJ Maxwell – Trust No One (9. červenec 2010, Atlantis Records)
Gigi D’Agostino – Ieri e Oggi mix Vol. 1 (1. červenec 2010, NoiseMaker)
Luca Noise – Potenza Adeguata (20. duben 2009, NoiseMaker)
Gigi D’Agostino – Suono Libero (15. červenec 2008, NoiseMaker)
Lento Violento Man – La Musica Che Pesta (27. červenec 2007, NoiseMaker)
Gigi D’Agostino – Lento Violento …E Altre Storie (27. duben 2007, NoiseMaker)

Categories: Hudba Tags: , Počet zobrazení: 11 676