Domů > Úvahy > Pravopisné chyby

Pravopisné chyby

S pravopisnými chybami se můžete setkat úplně všude. Kdyby se vyskytovaly jen na internetu, ale ony se vyskytují i v ostatních písemnostech, např. v knihách, učebnicích, na reklamních transparentech, letácích atd. Je třeba si svou práci po sobě několikrát překontrolovat, než se bude prezentovat.

Mezi nejčastější chyby patří „ty jseš“, správně je „ty jsi“. Když někdo v komunikaci, třeba přes ICQ, použije „ty seš“, tak se to dá pochopit, ale „ty jseš“ je opravdu odstrašující. Dále mezi hodně častou chybu patří „my by jsme“ nebo „vy by jste“. I když to tak někomu nepřipadá, tak spisovně je „my bychom“ a „vy byste“. Kdo vytváří na svém webu rubriku „o mně“, tak pozor, ať nezapomenete na písmenko „n“. Velice snadno se také zapomene na psaní čárek v souvětích. Tvrdé a měkké Y/I někomu ani moc neříká. Pozor na názvy obchodních společností. Správně je a. s., s. r. o., v. o. s. a k. s. Velmi často to píší firmy bez mezer. Při psaní roku používejte formát DD. MM. RRRR nebo RRRR-MM-DD. Nepište zpřeházeně jako například RRRR-DD-MM. Rozlišuje se pomlčka (delší –) a spojovník (kratší -). Spojovník se používá pro spojování slov, např. česko-ruský slovník. Dost hrozné je také střídání velkých a malých písmen, opakování některých písmen vícekrát za sebou a podobné zkomoleniny. Bohužel si někteří jedinci myslí, že tím svůj text zpestří, ale spíše vyženou většinu čtenářů. Do dnes jsem nepochopil plakáty, na kterých lákají obchodníci na slevu stylem „zlevněno o -?? %. V případě slevy o mínus 20 % předpokládám zdražení o 20 %. Znaménko mínus zkrátka protiřečí pojmu sleva.

Já než píši článek na blog, tak si ho nejdříve připravím v poznámkovém bloku. Pak text uspořádám, aby byl přijatelný a následně hledám chyby. Chyby se tam vyskytnou téměř vždy, když se píše rychle, tak se není čemu divit.

Dal bych vám několik rad. V první řadě používejte bezpatkové písmo (ne zrůdnosti typu Comic sans). Text strukturujte do odstavců tak, ať má hlavu a patu. Odpusťte si různé výrazy a chyby, které jsem uvedl výše. Váš text si klidně překopírujte do Wordu a koukněte se na automatické opravování chyb, co se mu nelíbí. Nekopírujte cizí články, vymýšlejte vlastní. Originální, hezky napsaný článek si jistě najde své čtenáře. Je na každém, jak se chce prezentovat, ale základní pravidla pravopisu by se mohl naučit.

Categories: Úvahy Tags: Počet zobrazení: 9 976
 1. 27.06.2009 na 23:44 | #1

  Jediný co bych na tohle napsala je, že nikdo není dokonalý.

 2. Magda
  11.08.2009 na 13:22 | #2

  nejhorší je ale todle: JeEeE! tY mAs AlE v PeT sOcIeTy PrEkRaSnY TrIcIcKo! LoWuJu ŤhE MuCkI mUcK…tWá MaGdIčQa…….na to jsem uplně alergická!!! =D

 3. 18.06.2010 na 16:16 | #3

  @Magda
  Jo, tak přesně to nesnáším 😀
  Na obalu od jedoho DVD jsem jednou viděla známé: „Vy by jste..“ Opravdu jsem se zhrozila… Jinak, co všechno lidé dokáží napsat, je hrůza… (doufám, že tu nemám chybu, aby to nevyznělo špatně :))

 4. Alice
  27.06.2010 na 14:13 | #4

  Vy to máte ale vážně těžké :/ Já jsem Slovenka, ale snažím se na jednom herním portálu psát česky..spisovně česky. A zatím mám pocit, že píši všechno špatně, dříve mi dělalo problém mě/mně, ale teď už tomu celkem rozumím. Teď se na prvním místě ocitá jsem/sem, jsi/si, kdy používám v minulém čase y/i na konci slova. No a největší zabiják pro mě je předpona s/z na začátku slova, už mi to kdekdo vysvětloval, četla jsem o tom všude možně, ale ne a ne to pochopit. Potřebovala bych doučovatele, který se mnou bude mít nervy ;). 🙁

 5. 27.06.2010 na 16:10 | #5

  Tak i hodně Čechů seká chyby a neumí pořádně česky. Cílem mého článku je spíše zamyslet se nad textem, který se bude někde zveřejňovat. Pak je to akorát ostuda. Minimálně si zkontrolovat pravopis nejdříve třeba přes Word nebo si ho nechat zkontrolovat od někoho jiného. Já jsem tak trochu alergický na grafiky, protože udělají grafiku, ale texty napíšou na prd.

 6. 01.07.2010 na 12:15 | #6

  @Václav Hynouš
  To jo. Třeba když se v článku o brýlích dostane na tuhle větu: „Ale zase pozor, aby se vám neodřeli.“

 1. Žádné zpětné odkazy