Domů > Software > Přechod z Windows XP na Windows 7

Přechod z Windows XP na Windows 7

Rozhodl jsem se přejít z operačního systému MS Windows XP Professional SP3 na nový MS Windows 7 Professional. Čekal jsem než budou sedmičky zaběhnuté a přijde plná verze s češtinou a nyní nastala ta pravá chvíle, je čas jít s dobou.

Škoda je, že nelze provést přechod jednoduše pomocí instalace nového Windowsu. Plynulý přechod lze provést z Windowsu Vista, ale u starých dobrých XP to tak bohužel nejde.

Nejprve je třeba zálohovat data, nejlépe na externí disk. Pak se vloží CD s Windows 7 a nechá nainstalovat. Instalace trvá zhruba hodinu, doba se samozřejmě odvíjí od hardware počítače. Zatím nejsou nové Windowsy kompletně v české verzi. Nainstaluje se tedy anglická verze a poté se počeští.

Při instalaci češtiny se do příkazového řádku napíše „cmd“ a vybere nabídka „Run as Administrator“. Napíše se příkaz „DISM /Online /Add-Package /PackagePath:E:\langpacks\cs-cz“, kde „E:\langpacks\cs-cz“ odkazuje na balíček se staženým jazykem. Po instalaci se zadá „bcdedit /set {current} locale cs-CZ“ a „bcdboot %WinDir% /l cs-CZ“. Na závěr se z registru Windows (příkazový řádek: regedit) musí smazat adresář s anglickou verzí „en-US“. Do registru vede tato cesta: HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control/MUI/UILanguages. Poté se zrestartuje počítač a Windows naběhne česky.

Po instalaci je dobré stáhnout aktualizace, obnovit některá data a odstanit soubory z předchozí verze Windows, čímž se uvolní místo na disku.

Mé první dojmy z operačního systému Windows 7 jsou velmi kladné. Líbí se mi jak design, tak i nové možnosti, které nebyly u mých dlouholetě oblíbených XPček. Na první pohled zaujme pracovní lišta, na které jsou lépe uspořádány aktivní okna a díky rozevírací nabídce se jich na lištu vejde více a přitom je to přehledné. Zlepšení se dočkal také program Malování, které se samozřejmě nevyrovná grafickým programům typu Adobe Photoshop, ale na jednoduché úpravy bohatě stačí. Největší výhodu, kterou jsem u Windows 7 objevil, vidím v celkové rychlosti. Načítání obsáhlých složek s hudbou nebo filmy, kde sahá kapacita přes 100 GB načte nový Windows během chviličky. U XP se ta samá složka, kterou jsem testoval načítala mnohem déle. Sedmičky by měly být navíc stabilnější, tzn. pokud neodpovídá nějaký program, nesekne se počítač a nemusí dojít k restartu.

Na závěr bych Windows 7 doporučil, pokud váháte nad instalací. Samozřejmě si můžete říci na co Windows 7, když můj Windows zvládá vše co potřebuji. Přechod záleží samozřejmě na vašem rozhodnutí. Můj pohled je zhruba takový: všechny starší verze než Windows 2000 včetně něj jsou zastaralé, Windows XP je velmi oblíbený a kvalitní, Vista je moc náročná, Windows 7 je vylepšená nenáročná Vista. Takže dva nejlepší Windowsy jsou XP a 7.

Categories: Software Tags: Počet zobrazení: 14 469
 1. Bacon
  25.09.2009 na 20:40 | #1

  Zdravím Tě.

  Pokud vím, tak jsou dostupné, nebo spíše „dostupné“ Windows 7 ve všech jazykových verzích, a to jak x86, tak x64 a to ve všech edicích. Vlastně kromě nápovědy jsem nenalezl nic, co by nebylo počeštěno.

  Jinak teda jsem s Win 7 spokojený 🙂

 2. 02.10.2009 na 18:23 | #2

  Bacon: Myslím, že zde byla na mysli verze Windows 7 RTM Professional dostupná zdarma pro studenty v rámci programu MSDN Academic Alliance, která je dostupná ke stažení opravdu zatím pouze v anglické mutaci a jelikož edice Professional neumožňuje oficiální počeštění, pak se provádí těmito příkazy. Jinak všechny edice dodávané na náš trh v klasickém prodeji budou samozřejmě dostupné v češtině.

 3. 02.10.2009 na 18:39 | #3

  přesně tak, mám tento Windows v anglické verzi se školní licencí + češtinu

 4. Karel Vávra
  30.12.2009 na 22:43 | #4

  Spolehlivý aktivátor Windows 7 pro všechny edice : http://rapidshare.com/files/327545209/w7lxe.rar

 5. Luca Zeta
  11.08.2010 na 11:31 | #5

  Jak jsi došel k tomu že Vista je moc náročná? Je to to samé jako sedmičky. Vista však obsahuje v základním sestavení mnohem více pitomin a hlavně se při zavádění OS spouští hromada procesů, z nichž většina je nepotřebná pro domácího uživatele (jedná se zejména o síťové služby pro správce) a dále ono to pověstné hrabání na disku týden po instalaci je způsobeno indexovací službou. Všechno tohle se dá vypnout, jenže to by si museli uživatelé přečíst jak se to dělá. A tak vyšel Microsoft této líné verbeši vstříc a vydal odlehčené sedmičky. Já používám Windows 7 už od RC verze, tedy něco přes rok a jsem docela spokojen. Vzhledem k tomu, že v té době byl systém k dispozici pouze anglicky, tak jsem to nějak překousnul a za ten rok používání jsem dostal do stavu, kdy jsem si na angličtinu v systému zvyknul a systém v češtině už bych nechtěl. Veškeré aplikace instaluji pokud možno v ENG a jsem spokojený. Vřele doporučuju, až budeš Václave přiště přeinstalovávat, tak češtinu vyřaď. 🙂

 6. 11.08.2010 na 11:48 | #6

  Nevím, zvykl jsem si na sedmičky, XP ani Visty bych už nechtěl. Jestli je anglicky nebo česky je celkem jedno, záleží na uživateli.

 7. 11.08.2010 na 11:50 | #7

  To je pravda, cokoliv jiného už by byl krok zpět. XP jsou dávno mrtvá a Vistě už rozhodně podíl stoupat nebude. Nechme se překvapit další verzí Windows.

 1. 26.09.2009 na 20:36 | #1