Domů > Internet > Průzkum závislosti na počítačích

Průzkum závislosti na počítačích

Na předmět Teorie řízení jsme měli za úkol vypracovat dotazník na libovolné téma jako seminární práci. Zvolili jsme průzkum týkající se závislosti na počítačích, využití času stráveného při této činnosti a nejvyužívanějších prostředků při surfování. Níže si můžete přečíst výsledky šetření.

Dotazník, který se skládal z 15 otázek, jste mohli vyplňovat na mých webových stránkách www.hynous.cz. Tato forma byla rozhodně pohodlnější než stát např. před školou a otravovat lidi s vyplněním dotazníku na papír. Od 27. 4. do 4. 5. 2010 dorazily odpovědi od 29 respondentů, z toho od 14 mužů a 15 žen, což vyšlo hezky. Nejčastěji ve věku 20-30 let (69 %). Jejich vzdělání je nejčastěji středoškolské (48 %), bakalářské (31 %), magisterské (10 %), základní (7 %) a nejméně doktorantské (3 %).

Na otázku týkající se doby trávené u počítače odpovědělo nejvíce lidí, že 3 až 5 hodin denně (34 %), dále 1 až 3 hodiny (31 %), více než 8 hodin (21 %), nejméně pak 5 až 8 hodin (7 %) a méně než jednu hodinu (7 %). Nejčastěji využívají počítač kvůli komunikaci (38 %), pracovní činnosti (28 %), získávání informací (21 %) a nebo jen na zahnání nudy (14 %).

Nejoblíbenějšími internetovými prohlížeči jsou Mozilla Firefox (41 %), Internet Explorer (24 %), Google Chrome (14 %) a Opera (14 %). Nejpoužívanějšími internetovými vyhledávači jsou Google (52 %) a Seznam (40 %). Mezi nejčastěji vyhledávaná témata patří zprávy (57 %) a technické věci (28 %).

E-mail má praktický každý uživatel internetu. Někdo má více e-mailových schránek u různých poskytovatelů. Nejvíce lidí má e-mail u Seznamu (76 %), druhým nejužívanějším je Google Gmail (30 %), dalším je Centrum (21 %), někteří mají e-mail na vlastní doméně (17 %), zanedbatelné procento zaujímají Tiscalli (3 %) a Volný (3 %).

Nejoblíbenějším hostitelem internetových profilů se stal Facebook, který užívá 93 % respondentů. Další oblíbené jsou Lidé.cz (28 %), LíbímSeTi.cz (10 %), Twitter (7 %) a MySpace (7 %). Z těch uživatelů, kteří mají profil na Facebooku, jej navštěvuje pravidelně každý den 70 %.

Materiály a taháky do školy vyhledává na internetu 72 % uživatelů. Pouze 17 % lidí využívá e-learningové (výukové) programy. 48 % respondentů chrání svůj počítač antivirovým programem NOD 32, 28% má Avast, 17 % AVG a 7 % nemá žádný. Předpokládám, že ti kteří nemají antivir, nejsou uživateli operačního systému Windows, a proto jim nehrozí virové riziko.

Měli jste též možnost napsat svou oblíbenou webovou stránku. Tyto odpovědi se nedají procentuálně spočítat, kvůli ne příliš rozsáhlému okruhu odpovídajících. Přesto je tu zmíním, už kvůli tomu, že si našli chvilku času a vyplnili dotazník. Mezi oblíbené stránky tedy patří www.facebook.com, www.wikipedia.org, www.hynous.cz, www.youtube.com, www.mapy.cz, www.stream.cz, www.italo.cz, www.funbase.eu, www.hubajda.cz, www.tuny-petsociety.blog.cz, www.rozzlobenimuzi.com, www.flora.cz a www.avril-l.wz.cz.

Z výsledků vyplývá, že průměrný člověk tráví přibližně 4 hodiny denně sezením u počítače. Přes Mozillu Firefox navštěvuje každý den svůj profil na Facebooku. Dále si kontroluje svou pošlu na Seznamu a pokud chodí do školy a čeká ho referát či test, nezapomene si sehnat potřebné podklady na internetu. Svůj počítač chrání proti parazitům antivirovým programem NOD 32 (Nemocnice na Okraji Disku) od slovenské společnosti Eset.

Chtěl bych poděkovat všem, kteří se zúčastnili průzkumu.

Categories: Internet Tags: Počet zobrazení: 4 961
  1. 05.05.2010 na 20:21 | #1

    Jsou přidány výsledky dotazníkového průzkumu.

  1. Žádné zpětné odkazy